Costs don't necessarily increase proportionally with price. Which produce fetches the best prices at your market, ones that sell for AT LEAST $4 a pound? If you're able to grow and sell those high-value crops, you're sure to cover your input costs, labor included!
Subscribe for more content on sustainable farming, market farming tips, and business insights!
Get market farming tools, seeds, and supplies at Modern Grower.
Follow Modern Grower:
Instagram
Instagram
Listen to other podcasts on the Modern Grower Podcast Network:
Published on 3 weeks, 5 days ago
Carrot Cashflow
Farm Small Farm Smart
Farm Small Farm Smart Daily
If you like Podbriefly.com, please consider donating to support the ongoing development.
Donate